Skip to content

Barooga, New South Wales, 20–22 August 2019 2019

Program

SEGRA 2019 Printable Program

Monday 19 August 2019

Pre-Conference Forums
9:30am - 4:30pm

Industry Forum

9:30pm - 4:30pm

Murray Darling Basin Forum  
Presentation - Dr David James  
Presentation - Max Finlayson  
Presentation - Dr Teresa Lewis  
Murray Darling Basin Forum Report - Identified Action Pathways

5:30pm - 7:30pm

Welcome Drinks

Tuesday 20 August 2019

Conference Day 1 - Activating your Potential
7:30am - 5:15pm

Registration Desk

PLENARY SESSION
Chair: Cassandra Hughes, Regional Manager, St John Ambulance, Great Southern & SEGRA National Steering Committee
8:30am - 8:35am

Welcome to Country  
Yorta Yorta Nation Elder

8:35am - 8:45am

Welcome to SEGRA  
Kate Charters, Director, Management Solutions (Qld) & Founding Member of SEGRA  
Presentation

8:45am - 9:15am

Strategic Foresight for Regional Australia: mega trends, scenarios and implications  
Dr Tom Measham, Research Group Leader, CSIRO
  
Presentation

9:15am - 9:45am

Drivers and Constraints to Regional Economic Development  
Dr Daniel Terrill, Partner, Deloitte Access Economics Pty Ltd
  
Presentation

9:45am - 10:15am

Delivering Place-Based Regional Development  
Prof Lee Pugalis, Professor of Urban Studies, Institute for Public Policy and Governance, University of Technology Sydney  
Presentation

10:15am - 10:30am

SEGRA Challenge  
Cassandra Hughes, Regional Manager, St John Ambulance, Great Southern & SEGRA National Steering Committee

10:30am - 11:00am

Morning Tea

PLENARY SESSION
Chair: Dr Jen Cleary, Chief Executive Officer, Centacare Catholic Country SA & SEGRA National Steering Committee
11:00am - 11:40am

Forming Dynamic and Vibrant Healthy Communities  
Facilitator
Dr Jen Cleary, Chief Executive Officer, Centacare Catholic Country SA & SEGRA National Steering Committee  
Cr John Beitzel, Acting Mayor, Moira Shire Council
Cr Matthew Hannan, Mayor, Berrigan Shire Council
  
Cassandra Hughes, Regional Manager, St John Ambulance, Great Southern & SEGRA National Steering Committee

11:40am - 12:05pm

Lifelong Learning and Employment in Australia  
Jan Owen, Chief Executive Officer, Foundation for Young Australians

12:05pm - 12:30pm

Releasing Opportunities at the Border  
Luke Wilson, Victoria’s Cross Border Commissioner  
James McTavish, New South Wales' Cross Border Commissioner
  
Presentation

12:30pm - 1:30pm

Lunch

CONCURRENT SESSION 1 - Forming Dynamic and Vibrant Healthy Communities: growing and sustaining regional Australia
1:30pm - 1:55pm

Addressing the Structural Issues in Regional South Australia: how one rural locality is creating and growing a sustainable community and economy  
Michael Shillabeer, Economic Development Planner, Rural City of Murray Bridge  
Presentation

2:00pm - 2:25pm

A Case Study of Community Buildings: designing for community cohesion and engagement in regional QLD  
Brett Hudson, Chief Executive Officer, Peddle Thorp Architects  
Presentation

2:30pm - 2:55pm

Providing Palliative Care in Rural, Regional or Remote Locations  
A/Prof Mark Boughey, Director of Palliative Medicine, St Vincent’s Hospital  
Presentation

3:00pm - 3:25pm

Activating Regional Leadership  
Tony Wright, Executive Officer, Limestone Coast Local Government Association  
Presentation

CONCURRENT SESSION 2 - Technology Embraced
1:30pm - 1:55pm

Sustainability of Tourism in a Disruptive Digital Age  
Pip Close, Chief Executive Officer, Tourism Tropical North Queensland  
Presentation

2:00pm - 2:25pm

Super Fast Internet for Rural Growth  
John Nuttall, Chief Executive Officer, Shire of Mt Marshall  
Presentation

2:30pm - 2:55pm

Bridging the Digital Divide  
Stuart George, Chief Executive Officer, CKP Creative Pty Ltd

3:00pm - 3:25pm

Digital Business Value Creation in Australian Small-to-Medium Enterprises  
Rui Bi, Senior Lecturer, Charles Sturt University

CONCURRENT SESSION 3 - Integrated Lifelong Learning and Employment in the Regions
1:30pm - 1:55pm

Preparing our Local Workforces for the Future: putting the New Work mindset into action  
Kelly Fawcett, The Foundation for Young Australians
Co-presenterLeigh Roberts, Senior Project Manager, South West TAFE  
Presentation

2:00pm - 2:25pm

Learning in the Regions: the case of cotton  
Dr Jennifer Moffatt, Research Consultant, Jennifer Moffatt Consulting  
Presentation

2:30pm - 2:55pm

Grow Our Own: from people’s choice to people’s need  
Rachel Whiting, Chief Executive Officer and Director of Regional Development, Regional Development Australia Riverina  
Presentation

3:00pm - 3:25pm

Curbing the Youth Employment Crisis  
Steve Montgomery, Pathways Officer, Regional Development Australia Mid North Coast  
Presentation

CONCURRENT SESSION 4 - Regional Economic Development: policy and practice
1:30pm - 1:55pm

Europe’s Adoption of Smart Specialisation and the Implications for Australian Regional Development Policy  
Prof John Hicks, Professor, Charles Sturt University  
Presentation

2:00pm - 2:25pm

The Positive Impact of Business Accelerators in the Central West  
Steve Semmens, Director, The Persuader  
Presentation

2:30pm - 2:55pm

Building a Better Life in Australia: adopting a population distribution policy  
Cr Anita Rank, RDA Board Member & Mayor Glenelg Shire, Regional Development Australia Barwon South West and Great South Coast Regional Partnership  
Presentation  
Full Paper

3:00pm - 3:25pm

Major Funding Applications by Local Government: what to do and what not to do  
Dr Judy Nagy, General Manager City Growth, City of Mount Gambier  
Presentation

CONCURRENT SESSION 5 - Advocating for your Region
1:30pm - 1:55pm

The Greatest Quest: synergies, collaboration and success  
Laticia Gibson, Managing Director, Blue Clay Marketing and Video Creatives  
Presentation

2:00pm - 2:25pm

Changing the Face of Peterborough  
Hayley Trott, Peterborough Community Development Officer, Regional Development Australia Yorke and Mid North  
Presentation

2:30pm - 2:55pm

Diversification of a Resources Economy Through Tourism  
Dylan Brown, Senior Strategic Planner, Development Services, Mackay Regional Council  
Presentation

3:00pm - 3:25pm

Advancing Benalla  
Pat Claridge, Executive Officer, Tomorrow Today Foundation
Co-presenterCr Barbara Alexander AO, Councillor, Benalla Rural City  
Presentation

3:30pm - 4:00pm

Afternoon Tea

PLENARY SESSION
Chair: Cassandra Hughes, Regional Manager, St John Ambulance, Great Southern & SEGRA National Steering Committee
4:00pm - 4:10pm

From Creating Bureaucracy to Battling it: a personal insight  
Paul Rosair, Principal, NAJA Business Consultancy Services  
Presentation

4:10pm - 4:20pm

Green Banana Community  
Laticia Gibson, Managing Director, Blue Clay Marketing and Video Creatives  
Presentation

4:20pm - 5:15pm

Delegate Challenge Pitches  
The challenge winner will receive an iPad and the runner up will receive a registration to SEGRA 2020

5:15pm - 6:15pm

Happy Hour

6:30pm - 9:30pm

Networking Dinner and Trivia Night

Wednesday 21 August 2019

Conference Day 2 - Local Solutions for Regional Development
7:30am - 5:15pm

Registration Desk

PLENARY SESSION
Chair: Edwina Hayes, Director of Regional Development, Regional Development Australia Murray
8:30am - 9:00am

Place-Based Approaches to Regional Development  
Maxine Loynd, General Manager, Regional Policy, Department of Infrastructure, Regional Development and Cities
  
Presentation

9:00am - 9:10am

Place-Based Approaches to Regional Development: case studies  
Dr Jen Cleary, Chief Executive Officer, Centacare Catholic Country SA & SEGRA National Steering Committee  
Presentation

9:10am - 9:20am

Place-Based Approaches to Regional Development: case studies  
Michael Campbell, Director, Lucid Economies
  
Presentation

9:20am - 9:40am

Creating a Vibrant and Sustainable ECO Destination  
Rod Hillman, Chief Executive Officer, Ecotourism Australia
  
Presentation

9:40am - 10:05am

The Social and Economic Value of Country-Based Community Service Organisations  
Dr Catherine Mackenzie, Research Fellow, University of South Australia
  
Full Paper

10:05am - 10:30am

Understanding your Regional Competitiveness
Liz Ritchie, Co-Chief Executive Officer, Regional Australia Institute  
Presentation

10:30am - 11:00am

Morning Tea

PLENARY SESSION
Chair: Simon Boughey, Consultant, Boughey and Associates & SEGRA National Steering Committee
11:00am - 11:25am

Delivering Quality Freight, Logistics, Distribution Services and Connectivity Networks  
Kent Boyd, General Manager, Parkes Shire Council
  
Presentation

11:25am - 11:50am

Leadership: inspiring and fostering our next generation of leaders is the key to successful regions 
Susan Benedyka, Chair, Regional Development Australia Hume  
Presentation

11:50am - 12:30pm

Managing Environmental Change in the Murray Darling Basin: implementing best practice landscape scale planning and management 
FacilitatorAshley Bland, Director, Constructive Energy & SEGRA National Steering Committee  
Emma Bradbury, Chief Executive Officer, Murray Darling Association
 
Peter Waterman, Adjunct Professor, Institute for Land, Water and Society (ILWS), Charles Sturt University  
Dr Chris Yeats, Executive Director, Geological Survey of NSW, Department of Planning and Environment, NSW Government

12:30pm - 1:30pm

Lunch

CONCURRENT SESSION 6 - Local Solutions to Regional Development
1:30pm - 1:55pm

Integrated Planning and Reporting: advancing the co-production of place-based services in New South Wales local government  
Jo Ruffin, Strategic and Social Planning Coordinator, Berrigan Shire Council  
Presentation

2:00pm - 2:25pm

Leaders, Institutions and Advocacy in Place-Based Economic Development  
Kate Charters, Director, Management Solutions (Qld)  
Presentation

2:30pm - 2:55pm

How to Turn Collaboration into a Money Magnet for Regional Economic Development  
Robert Prestipino, Director, Vital Places  
Presentation

3:00pm - 3:25pm

Innovation in Developing and Delivering Community Leadership Education  
Jenny Kent, Associate Dean, Academic, Faculty of Business, Justice and Behavioural Sciences, Charles Sturt University

CONCURRENT SESSION 7 - Implementing Best Practice Landscape Scale Planning and Management
1:30pm - 1:55pm

The Insights that Social Media Data can Deliver to Inform the Design of Healthier Place-Based Buildings  
Sofie Pringle, Project Leader, Peddle Thorp Architects  
Presentation

2:00pm - 2:25pm

Pathways for Collaborative Action: the Northern Adelaide Plains integrated management framework  
Gerry Davies, Manager Resources Management, Primary Industries and Resources SA  
Presentation  
Full Paper

2:30pm - 2:55pm

Regional Planning Delivers Catalytic Investment in the Hume Region  
Susan Benedyka, Chair, Regional Development Australia Hume  
Presentation

3:00pm - 3:25pm

Understanding what’s Beneath our Feet: the role of the Geological Survey of NSW in strategic land use planning  
Dr Chris Yeats, Executive Director, Geological Survey of NSW, Department of Planning and Environment, NSW Government  
Presentation

CONCURRENT SESSION 8 - Tourism and Geotourism
1:30pm - 1:55pm

Strategic Directions for Geotourism Development in Australia  
Angus M Robinson, Managing Director, Leisure Solutions®  
Presentation

2:00pm - 2:25pm

Don’t Let RV Tourism Pass You By  
Richard Barwick, Chief Executive Officer, Campervan & Motorhome Club of Australia Ltd  
Presentation

2:30pm - 2:55pm

Geotales and Geotrails: collaborative geotourism initiatives and implications for regional NSW  
Simone Meakin, Acting Director Geoscience Information, Geological Survey of NSW
Co-PresenterGuy Fleming, Geologist, Geological Survey of NSW  
Presentation

3:00pm - 3:25pm

Protection, Preservation and Promotion: geo-heritage and geotourism opportunity in Northern Australia  
Mark Asendorf, Geotourism Standing Committee Chair, Geological Society of Australia  
Presentation  
Storymap Link

CONCURRENT SESSION 9 - Best Practice Sustainability
1:30pm - 1:55pm

Legislating Climate Change  
Dr Alexander Fullarton, Adjunct Professor, Curtin Law School, Curtin University  
Presentation  
Full Paper

2:00pm - 2:25pm

Healthcare Organisations Dispensing with the Traditional Business as Usual Approach to Embrace Innovative Sustainable Practices  
Dr Teresa Lewis, Sessional Academic, Australian Catholic University  
Presentation  
Full Paper

2:30pm - 2:55pm

Not in our Backyard: research detailing how clandestine laboratories may further impact the health and environment of our regional communities  
Kathy Woolley, Chief Executive Officer, Western Research Institute  
Presentation  
Full Paper

3:00pm - 3:25pm

The Regional Energy Revolution: a case study in limitations and opportunities at scale  
Ashley Bland, Managing Director, Constructive Energy & SEGRA National Steering Committee  
Presentation

CONCURRENT SESSION 10 - Infrastructure Planning
1:30pm - 1:55pm

The Ord River Irrigation Scheme Journey  
Paul Rosair, Principal, NAJA Business Consultancy Services  
Presentation

2:00pm - 2:25pm

What have the Romans Ever Done for us? Innovation in Water Infrastructure Planning  
Dr Andrew Manning, Senior Manager Infrastructure, Planning & Development, North East Water  
Presentation

2:30pm - 2:55pm

42 Shires: a case study of place-based regional collaboration  
Mandy Walker, Director, Regional Development Australia Wheatbelt 
Co-Presenter: Cr Ricky Storer, President, Koorda Shire Council  
Presentation

3:00pm - 3:25pm

Watts in the Desert?  
Dr Alexander Fullarton, Adjunct Professor, Curtin Law School, Curtin University  
Presentation

3:30pm - 4:00pm

Afternoon Tea

PLENARY SESSION
Chair: Cassandra Hughes, Regional Manager, St John Ambulance, Great Southern & SEGRA National Steering Committee
4:00pm - 4:45pm

Delegate Challenge Pitches  
The challenge winner will receive an iPad and the runner up will receive a registration to SEGRA 2020

4:45pm - 5:00pm

Conference Summation  
Kate Charters, Director, Management Solutions (Qld) and Founding Member and Convenor of SEGRA  
Presentation

5:00pm - 5:05pm

Announcement of Challenge Winner  
Cassandra Hughes, Regional Manager, St John Ambulance, Great Southern & SEGRA National Steering Committee

5:05pm - 5:15pm

Announcement of Host Region for SEGRA 2020 and Close  
Kate Charters, Director, Management Solutions (Qld) and Founding Member and Convenor of SEGRA

5:15pm - 6:15pm

Happy Hour

7:00pm - 11:00pm

Conference Dinner

Thursday 22 August 2019

Conference Day 3 - Study Tour - A Region for the Family, a Visitor's Perspective
8:45am - 9:05am

Travel to Tocumwal

9:05am - 9:15am

Drive around Aero Park and World War II Relics

9:15am - 10:00am

Visit the Tocumwal Historic Aerodrome Museum

10:00am - 10:20am

Drive to Thompsons Beach

10:20am - 11:20am

Cruise the Murray River on the paddleboat “Cobba”. Morning Tea onboard and Tourism forum hosted by Murray Regional Tourism Board CEO Mark Francis

11:20am - 12:20pm

Drive to Corowa

12:20pm - 1:45pm

Visit the Corowa Whiskey and Chocolate Factory for Lunch

1:45pm - 2:15pm

Federation Museum

2:15pm - 3:15pm

Return to Barooga

3:15pm - 3:45pm

Afternoon Tea on arrival at Barooga Golf Club

Practitioners Round Table
9:00am - 3:00pm

Practitioners Round Table  
Practitioners Round Table Report  
Max Finlayson - Presentation  
David James - Presentation  
Teresa Lewis - Presentation

Back to top