Skip to content

Barooga, New South Wales, 20–22 August 2019 2019

2019 Proceedings

Tuesday 20 August

Morning Plenary Session
8:35am

Welcome to SEGRA

Kate Charters Director, Management Solutions (Qld) & Founding Member of SEGRA

8:45am

Strategic Foresight for Regional Australia: mega trends, scenarios and implications

Dr Tom Measham Research Group Leader, CSIRO

9:15am

Drivers and Constraints to Regional Economic Development

Dr Daniel Terrill Partner, Deloitte Access Economics Pty Ltd

9:45am

Delivering Place-Based Regional Development

Prof Lee Pugalis Professor of Urban Studies, Institute for Public Policy and Governance, University of Technology Sydney

12:05pm

Releasing Opportunities at the Border

Luke Wilson Victoria’s Cross Border Commissioner

James McTavish New South Wales' Cross Border Commissioner

Concurrent Session 1 - Forming Dynamic and Vibrant Healthy Communities: growing and sustaining regional Australia
1:30pm

Addressing the Structural Issues in Regional South Australia: how one rural locality is creating and growing a sustainable community and economy

Michael Shillabeer Economic Development Planner, Rural City of Murray Bridge

2:00pm

A Case Study of Community Buildings: designing for community cohesion and engagement in regional QLD

Brett Hudson Chief Executive Officer, Peddle Thorp Architects

2:30pm

Providing Palliative Care in Rural, Regional or Remote Locations

A/Prof Mark Boughey Director of Palliative Medicine, St Vincent’s Hospital

3:00pm

Activating Regional Leadership

Tony Wright Executive Officer, Limestone Coast Local Government Association

Concurrent Session 2 - Technology Embraced
1:30pm

Sustainability of Tourism in a Disruptive Digital Age

Pip Close Chief Executive Officer, Tourism Tropical North Queensland

2:00pm

Super Fast Internet for Rural Growth

John Nuttall Chief Executive Officer, Shire of Mt Marshall

2:30pm

Bridging the Digital Divide

Stuart George Chief Executive Officer, CKP Creative Pty Ltd

3:00pm

Digital Business Value Creation in Australian Small-to-Medium Enterprises

Rui Bi Senior Lecturer, Charles Sturt University

Concurrent Session 3 - Integrated Lifelong Learning and Employment in the Regions
1:30pm

Preparing our Local Workforces for the Future: putting the New Work mindset into action

Kelly Fawcett The Foundation for Young Australians

Co-presenter: Leigh Roberts Senior Project Manager, South West TAFE

2:00pm

Learning in the Regions: the case of cotton

Dr Jennifer Moffatt Research Consultant, Jennifer Moffatt Consulting

2:30pm

Grow Our Own: from people’s choice to people’s need

Rachel Whiting Chief Executive Officer and Director of Regional Development, Regional Development Australia Riverina

3:00pm

Curbing the Youth Employment Crisis

Steve Montgomery Pathways Officer, Regional Development Australia Mid North Coast

Concurrent Session 4 - Regional Economic Development: policy and practice
1:30pm

Europe’s Adoption of Smart Specialisation and the Implications for Australian Regional Development Policy

Prof John Hicks Professor, Charles Sturt University

2:00pm

The Positive Impact of Business Accelerators in the Central West

Steve Semmens Director, The Persuader

2:30pm

Building a Better Life in Australia: adopting a population distribution policy

Cr Anita Rank RDA Board Member & Mayor Glenelg Shire, Regional Development Australia Barwon South West and Great South Coast Regional Partnership

3:00pm

Major Funding Applications by Local Government: what to do and what not to do

Dr Judy Nagy General Manager City Growth, City of Mount Gambier

Concurrent Session 5 - Advocating for your Region
1:30pm

The Greatest Quest: synergies, collaboration and success

Laticia Gibson Managing Director, Blue Clay Marketing and Video Creatives

2:00pm

Changing the Face of Peterborough

Hayley Trott Peterborough Community Development Officer, Regional Development Australia Yorke and Mid North

2:30pm

Diversification of a Resources Economy Through Tourism

Dylan Brown Senior Strategic Planner, Development Services, Mackay Regional Council

3:00pm

Advancing Benalla

Pat Claridge Executive Officer, Tomorrow Today Foundation

Co-presenter: Cr Barbara Alexander AO Councillor, Benalla Rural City

Afternoon Plenary Session
4:00pm

From Creating Bureaucracy to Battling it: a personal insight

Paul Rosair Principal, NAJA Business Consultancy Services

4:10pm

Green Banana Community

Laticia Gibson Managing Director, Blue Clay Marketing and Video Creatives

Wednesday 21 August

Morning Plenary Session
8:30am

Place-Based Approaches to Regional Development

Maxine Loynd General Manager Regional Policy, Department of Infrastructure, Regional Development and Cities

9:00am

Place-Based Approaches to Regional Development: case studies

Dr Jen Cleary Chief Executive Officer, Centacare Catholic Country SA & SEGRA National Steering Committee

9:10am

Place-Based Approaches to Regional Development: case studies

Michael Campbell Director, Lucid Economies

9:20am

Creating a Vibrant and Sustainable ECO Destination

Rod Hillman Chief Executive Officer, Ecotourism Australia

9:40am

The Social and Economic Value of Country-Based Community Service Organisations

Dr Catherine Mackenzie Research Fellow, University of South Australia

10:05am

Understanding your Regional Competitiveness

Liz Ritchie Co-Chief Executive Officer, Regional Australia Institute

11:00am

Delivering Quality Freight

Logistics, Distribution Services and Connectivity Networks General Manager, Parkes Shire Council

11:25am

Leadership: inspiring and fostering our next generation of leaders is the key to successful regions

Susan Benedyka Chair, Regional Development Australia Hume

Concurrent Session 6 - Local Solutions to Regional Development
1:30pm

Integrated Planning and Reporting: advancing the co-production of place-based services in New South Wales local government

Jo Ruffin Strategic and Social Planning Coordinator, Berrigan Shire Council

2:00pm

Leaders, Institutions and Advocacy in Place-Based Economic Development

Kate Charters Director, Management Solutions (Qld)

2:30pm

How to Turn Collaboration into a Money Magnet for Regional Economic Development

Robert Prestipino Director, Vital Places

3:00pm

Innovation in Developing and Delivering Community Leadership Education

Jenny Kent Associate Dean, Academic, Faculty of Business, Justice and Behavioural Sciences, Charles Sturt University

Concurrent Session 7 - Implementing Best Practice Landscape Scale Planning and Management
1:30pm

The Insights that Social Media Data can Deliver to Inform the Design of Healthier Place-Based Buildings

Sofie Pringle Project Leader, Peddle Thorp Architects

2:00pm

Pathways for Collaborative Action: the Northern Adelaide Plains integrated management framework

Gerry Davies Manager Resources Management, Primary Industries and Resources SA

2:30pm

Regional Planning Delivers Catalytic Investment in the Hume Region

Susan Benedyka Chair, Regional Development Australia Hume

3:00pm

Understanding what’s Beneath our Feet: the role of the Geological Survey of NSW in strategic land use planning

Dr Chris Yeats Executive Director, Geological Survey of NSW, Department of Planning and Environment, NSW Government

Concurrent Session 8 - Tourism and Geotourism
1:30pm

Strategic Directions for Geotourism Development in Australia

Angus M Robinson Managing Director, Leisure Solutions®

2:00pm

Don’t Let RV Tourism Pass You By

Richard Barwick Chief Executive Officer, Campervan & Motorhome Club of Australia Ltd

2:30pm

Geotales and Geotrails: collaborative geotourism initiatives and implications for regional NSW

Simone Meakin Acting Director Geoscience Information, Geological Survey of NSW

Co-Presenter: Guy Fleming Geologist, Geological Survey of NSW

3:00pm

Protection, Preservation and Promotion: geo-heritage and geotourism opportunity in Northern Australia

Mark Asendorf Geotourism Standing Committee Chair, Geological Society of Australia

Concurrent Session 9 - Best Practice Sustainability
1:30pm

Legislating Climate Change

Dr Alexander Fullarton Adjunct Professor, Curtin Law School, Curtin University

2:00pm

Healthcare Organisations Dispensing with the Traditional Business as Usual Approach to Embrace Innovative Sustainable Practices

Dr Teresa Lewis Sessional Academic, Australian Catholic University

2:30pm

Not in our Backyard: research detailing how clandestine laboratories may further impact the health and environment of our regional communities

Kathy Woolley Chief Executive Officer, Western Research Institute

3:00pm

The Regional Energy Revolution: a case study in limitations and opportunities at scale

Ashley Bland Managing Director, Constructive Energy & SEGRA National Steering Committee

Concurrent Session 10 - Infrastructure Planning
1:30pm

The Ord River Irrigation Scheme Journey

Paul Rosair Principal, NAJA Business Consultancy Services

2:00pm

What have the Romans Ever Done for us? Innovation in Water Infrastructure Planning

Dr Andrew Manning Senior Manager Infrastructure, Planning & Development, North East Water

2:30pm

42 Shires: a case study of place-based regional collaboration

Mandy Walker Director, Regional Development Australia Wheatbelt

Co-Presenter: Cr Ricky Storer President, Koorda Shire Council

3:00pm

Watts in the Desert?

Dr Alexander Fullarton Adjunct Professor, Curtin Law School, Curtin University

Afternoon Plenary Session
4:45pm

Conference Summation

Kate Charters Director, Management Solutions (Qld) and Founding Member and Convenor of SEGRA

Back to top